Kieruj się delikatnością

Kieruj się delikatnością

ETZT 2018

W dniach 16-22 września, jak co roku, trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia jest „Przesiadaj się i jedź”. Progresywne miasta, takie jak Słupsk, promują ekologiczne formy mobilności: środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Korzystanie z alternatyw względem samochodu osobowego ma różnorodne korzyści takie jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawa jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miasta dla inwestorów. Żeby korzystanie ze środków komunikacji miejskiej było dla nas przyjemne powinniśmy "Kierować się delikatnością" jest to hasło innej kampanii społecznej, której wyniki właśnie zostały opublikowane:

Zacznijmy już dzisiaj wnosić swój wkład w poprawę atmosfery na drogach i w środkach komunikacji miejskiej. Małe gesty mają wielką siłę:

1. Pomagaj osobom starszym i niepełnosprawnych wsiadaćdo i wysiadać z autobusu. Z badań wynika, że robi to tylko co trzeci Polak.Tymczasem taki prosty gest nie tylko ułatwi życie osobie z ograniczeniami ruchu, ale również zwiększy poziom życzliwości na świecie i może poprawić dzień nie tylko tobie i osobie, której pomogłeś, ale również świadkom tej sytuacji. Wysyłajmy sobie nawzajem sygnały, że możemy na siebie liczyć.

2. Ustępuj miejsca osobom starszym i kobietom w ciąży. Ten zwyczaj, kiedyś tak popularny, dziś praktykuje tylko 42 procent badanych. Pora to zmienić! Spróbuj wyobrazić sobie, że dla kogoś stanie w autobusie może być znacznie większym wysiłkiem, niż dla ciebie. To, co dla ciebie jest rutyną, dla kogoś może być poważnym wyzwaniem. Ustąpienie miejsca może sprawić, że ktoś nie odczuje bólu i zmęczenia związanego z jazdą autobusem, a jego dzień będzie prostszy i jaśniejszy.

3. Ściągaj plecak w zatłoczonych pojazdach. Okazuje się, że robi to tylko 29% pasażerów. Tymczasem mając go na plecach nie tylko zajmujesz więcej miejsca, ryzykujesz też, że niechcący kogoś zahaczysz, potrącisz. Wyobraź sobie, że w zatłoczonym autobusie wszyscy mają na plecach plecak, a następnie - że go nie mają. Widzisz, jaka to różnica?

4. Ustępuj pieszym jako kierowca. Aż 39% kierowców tego nie robi. Kierowani stresem, myślą, że się spóźnimy decydujemy się jechać pierwsi. Tymczasem ustąpienie pierwszeństwa to czasami zaledwie 20 dodatkowych sekund! Nie oszukujmy się, ta chwila nie zrobi dużej różnicy jeśli chodzi o czas naszego dojazdu, może natomiast spowodować ogromną zmianę (na lepsze) w dniu osoby, którą przepuszczasz - i swoim.

5. Wpuszczaj na pas kierowców, którzy potrzebują włączyć się do ruchu. Robi tak tylko 28% osób. Tutaj podobnie jak w przypadku przepuszczania pieszych - warto uświadomić sobie, że “stracisz” tylko kilkanaście, w najgorszym razie kilkadziesiąt sekund. Co zyskasz? Przypomnij sobie, jak się czujesz, kiedy ktoś wpuszcza ciebie. Zacznij świadomie pielęgnować drobne gesty, które, choć czasami wydają się bez znaczenia, w ostatecznym rozrachunku często decydują o jakości naszego życia w codzienności.

W tym roku organizatorem słupskich obchodów Tygodnia Mobilności jest Miejski Zakład Komunikacji Sp. zo.o. z siedzibą w Słupsku, który zaprasza na uroczyste przekazanie nowych autobusów, które zasilą naszą słupską komunikację miejską.

21.09.2018 (piątek):

O godzinie 13:00 MZK zaprasza na uroczyste przekazanie nowych autobusów, które odbędzie się na Starym Rynku w Słupsku.

W godzinach 13:30 - 16:00 MZK przygotowało wiele atrakcji m.in.:

- animacje i zabawy dla dzieci związane z komunikacją miejską
- bezpłatne badania: poziomu cukru, cholesterolu, pomiar ciśnienia tętniczego, promocja badań profilaktycznych
- prezentacja zachowań kierowców pod wpływem środków odurzających, narkotyków i alkoholu : symulator zderzeń, alkogogle, narkogogle, pijany rower
- miasteczko ubezpieczeniowe
- instruktarz pierwszej pomocy udzielany przez służby medyczne
- animacje i zabawy dla dzieci - mega bańki mydlane, konkursy

22.09.2018 (sobota):

Europejski Dzień bez Samochodu - zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku korzystanie z komunikacji miejskiej w tym dniu jest bezpłatne.

Zapraszamy, Zespół ZIM Słupsk