Nowe bilety

Nowe bilety

100-lecie wywalczenie praw wyborczych przez kobiety

Miło nam poinformować, że Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku symbolicznie włącza się w obchody roku obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz uzyskania praw wyborczych kobiet ustanowionego uchwałą Rady Miejskiej. Już wkrótce do sprzedaży trafią nowe bilety komunikacji miejskiej nawiązujące do tego zdarzenia. Bilety te zastąpią dotychczasowy wzór będący w obiegu od 2014 roku. Na aktualnych biletach znajduje się wyraźna informacja, że bilet jest jednocześnie biletem jednorazowym i czasowym. To pasażer decyduje jak go wykorzysta.

Historia uzyskania praw wyborczych kobiet:

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności w 1918, tj. 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” (art. 1) oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze” (art. 7). Postanowienia te zostały utrzymane przez konstytucję marcową. Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
Szacunek dla kobiet w Polsce ma wielowiekową tradycję. Kobiety w Polsce miały też ogromny wpływ na budowanie świadomości narodowej. Przykładem może być tu m.in. działalność i twórczość Elizy Orzeszkowej, Gabrieli Zapolskiej, czy Marii Konopnickiej, której "Rota" traktowana była w czasie zaborów jak hymn Polsk. W tym czasie wprowadzone zostało również polityczne i obywatelskie równouprawnienie wszystkich obywateli "bez różnicy pochodzenia, wiary i narodowości", wolność sumienia, druku, słowa, zgromadzeń, pochodów, zrzeszeń, związków zawodowych i strajków, a także ośmiogodzinny dzień pracy w przemyśle, handlu i rzemiośle oraz powszechne, obowiązkowe i bezpłatnego nauczanie dzieci w szkołach.