Nowości w systemie informacji pasażerskiej

początek zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Trwają intensywne prace związane z wdrożeniem nowego rozkładu jazdy dla wszystkich linii komunikacji miejskiej. Zanim autobusy pojadą nowymi trasami i zgodnie z nowymi godzinami funkcjonowania, przygotowaliśmy dla Was pakiet udogodnień, dzięki którym korzystanie z usług komunikacji miejskiej będzie wygodniejsze.

Rozbudowany system informacji pasażerskiej

We wszystkich autobusach pojawią się dodatkowe komunikaty głosowe o numerze linii i kierunku jazdy. Zmodyfikowana zostanie również informacja o następnych przystankach. Komunikat głosowy wygłaszany w pojeździe, oprócz informacji o najbliższym przystanku, będzie obejmował także informację o kolejnym przystanku. Przykładowa informacja będzie wyglądać w następujący sposób:

„Linia numer 18, kierunek: Klonowa”.      „Następny przystanek: Sienkiewicza. Kolejny: Grodzka”.

Jednocześnie informacja wizualna prezentowana na wyświetlaczach i głosowa w pojazdach zostanie rozszerzona o szczegółową charakterystykę wariantu danego kursu. Przykładowo w rozkładzie jazdy autobusu linii 19, kursy wykonywane do Strefy Ekonomicznej są opatrzone literą A. Informacja ta będzie prezentowana również na wyświetlaczach w pojazdach oraz wygłaszana przez lektora. Już teraz tego typu informacje są prezentowane na przystankowych tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej.

Nowy lektor zapowiedzi głosowych

W związku z rozbudową systemu głosowej informacji pasażerskiej, planowanym uruchomieniem nowych tras i nowych przystanków, w pojazdach pojawią się zmienione zapowiedzi głosowe. Będą one wygłaszane przez znanego lektora Tomasza Knapika.

Zmienione nazwy przystanków

W wyniku planowanej rozbudowy tras i zmian w rozkładach jazdy, nazwy wybranych przystanków zostaną zmodyfikowane i będą w pełni dostosowane do zmieniającego się układu przestrzennego miasta:

Dotychczasowa nazwa przystanku Nowa nazwa przystanku
Sobieskiego - Towarowa Sobieskiego - Ekonomik
Banacha - szkoła Banacha - Słupski Ośrodek Kultury
3 Maja 3 Maja - Emcek
Morcinka Małachowskiego
Bohaterów Westerplatte - WKU Kniaziewicza
Bohaterów Westerplatte - Jednostka Bohaterów Westerplatte
Kozietulskiego Akademia Pomorska
Akademia Pomorska Osiedle Akademickie
Gdańska - działki Gdańska II
Urząd Kontroli Skarbowej Poznańska - Poprzeczna

Powyższe zmiany w pierwszej kolejności  będą wprowadzone w systemie informacji pasażerskiej w pojazdach oraz w informacji internetowej, natomiast na przystankach będą wprowadzane stopniowo, etapami w zależności od możliwości technicznych i organizacyjnych.