Spieszmy się oglądać fontannę...

Spieszmy się oglądać fontannę...

1989-2017

Powstała w 1989 roku jeszcze na Placu Armii Czerwonej i od początku wzbudzała liczne kontrowersje. W prasie nazywana była nieszczęsną, a pierwsza awaria zdarzyła się już w pierwszym roku działania. Z czasem jednak wpisała się w krajobraz Miasta, stojąc już na Starym Rynku. W najbliższych dniach obelisk fontanny zostanie zdemontowany i przeniesiony do jednego ze słupskich parków, już nie jako fontanna, ale jako rzeźba. Demontaż fontanny związany jest z przystąpieniem do pierwszego etapu przebudowy Starego Rynku - badań archeologicznych w miescu, w którym wcześniej zlokalizowany był stary słupski ratusz, rozebrany w 1901 roku, a być może również ratusz wcześniejszy. Na to pytanie odpowiedzą badania wykopaliskowe, które rozpoczną się w pierwszej połowie lipca br.

Fontanna na Stary Rynek powróci podczas jego kompleksowej przebudowy już w innej, atrakcyjniejszej formie, fontanny posadzkowej o kilkudziesięciu dyszach.

Zapraszamy do ostatnich spacerów na Stary Rynek aby obejrzeć fontannę w jej obecnym kształcie, a następnie do obserwacji prowadzonych prac archeologicznych.